Działanie 1.1: LEXOMETRIA

CELE

Projekt ma cel społeczny, ekonomiczny i polityczny. Dotyczy wzmocnienia integracji Unii Europejskiej poprzez uzupełnienie sposobów wypracowywania wspólnych stanowisk przez Komisję Europejską, inne organy UE oraz kraje członkowskie, w drodze wykorzystania naukowej identyfikacji głębokich, długookresowychprocesów zachodzących w polityce legislacyjnej UE oraz polityce legislacyjnej poszczególnych krajów członkowskich.

KROKI

  • nabór osób realizujących kwerendę danych i ich ewaluację
  • kwerenda danych dot. przesłanek stanowienia aktów Parlamentu Europejskiego i Rady za lata 2010-2024
  • ewaluacja danych w odniesieniu do 14 zagadnień badawczych
  • modelowanie matematyczne rezultatów ewaluacji
  • ocena i prezentacja wyników badań

UCZESTNICY

Pracownicy naukowi i doktoranci renomowanych uczelni wyższych, dysponujący znajomością profesjonalnego języka angielskiego stosowanego w pracach legislacyjnych, w tym eksperci w zakresie prawa, ekonomii i nauk o polityce.

ZASTOSOWANIA

Strategicznym zastosowaniem rezultatów projektu jest prowadzenie corocznie aktualizowanego rankingu zgodności kierunków polityk legislacyjnych realizowanych przez legislatury państw członkowskich UE z kierunkami polityk legislacyjnych realizowanych przez organy Unii Europejskiej.

Działanie 1.1: LEXOMETRIA

nowa metoda badań legislacji dotyczącej praw podmiotowych

Metoda dotyczy badania stanu praktyki legislacyjnej dotyczącej różnych zagadnień, w tym tworzenia regulacji dotyczących różnych kategorii praw obywatelskich, takich jak: prawa człowieka, prawa wyborcze (stan demokracji), prawa pracownicze, prawa przedsiębiorcy itp. Metoda jest całkowicie innowacyjna i unikalna na skalę światową, ale sprawdzona i stosowana od ponad 10 lat. Nazwana została lexometrią. Ma charakter jakościowy i ilościowy. Opiera się ona na założeniu, że tworzenie prawa wykazuje tendencje długoterminowe, gdyż podlega prawu podaży i popytu, tak jak wytwarzanie każdego innego dobra, materialnego i niematerialnego. Tendencje te przejawiają się w okresowym zwiększaniu lub okresowym zmniejszaniu zaangażowania ustawodawcy w tworzenie aktów prawnych, które odwołują się do konkretnych powodów tworzenia prawa: społecznych, ekonomicznych i politycznych. Można także powiedzieć, że zaprezentowane badanie ma na celu określenie, w jakim stopniu stanowienie prawa jest zdeterminowane koniecznością osiągnięcia określonych celów polityki legislacyjnej. Badania przeprowadzone opisywaną metodą doprowadziły do odkrycia wyraźnych długoterminowych tendencji w ustawodawstwie, których przebieg można łatwo powiązać z konkretną sytuacją gospodarczą, polityczną i społeczną. Badania mają charakter ekspercki, obejmują także wykorzystanie narzędzi modelowania matematycznego. Wyniki przedstawiono za pomocą wykresów. Prowadzone badania stanu polskiego ustawodawstwa obejmują obecnie okres od 1990 roku do chwili obecnej, co wymagało agregacji danych o ok. 5000 ustaw uchwalonych przez polski parlament.

Najważniejsze zalety metody: (1) lexometria pozwala na identyfikację głębokich zjawisk zachodzących w polityce legislacyjnej, których nie da się określić na podstawie analizy poszczególnych, wybranych regulacji prawnych; (2) lexometria pozwala na porównanie danych o stanie ustawodawstwa z danymi o sytuacji gospodarczej, co prowadzi do ustalenia korelacji sięgających 90%. Dane uzyskane za pomocą lexometrii w różnych krajach mogłyby zostać wykorzystane do analizy porównawczej sytuacji w tych krajach, w zakresie standardów przestrzegania praw politycznych (w tym stanu demokracji), praw obywatelskich, praw przedsiębiorców itp. Możliwe jest stworzenie – dzięki takiej analizie – aktualizowanej corocznie listy rankingowej krajów, która wskazywałaby pozycję każdego kraju w zakresie stanowienia prawa sprzyjającą lub niekorzystną dla ochrony praw podmiotowych.

pl_PLPolski